Sol Menüler

Koltuk Kumaşı Nasıl Temizlenir?

Toplam 2 oy üzerinden ortalama 5.00 puan aldı.


Koltuk Kumaşı Nasıl Temizlenir?

Koltuk Kumaşı Nasıl Temizlenir? Koltuklar her evde bulunan, olmazsa olmaz eşyalar arasında yer alıyor. Çok fazla kullanıldığı için de hızlı bir şekilde kirleniyor. Bir de bu kirliliğe çıkmayan lekeler eklenince durum sinir bozucu bir hal alıyor. Hatta sırf bu yüzden koltuğunu değiştirmek isteyenler oluyor. Ancak her şeyin bir çözümü olduğu gibi bunun için de bazı çözümler mevcut. Koltuk temizliği yapılırken göz önüne alınması gereken unsurlardan biri koltuk kumaşı. Çünkü her kumaşın temizlenme yöntemi ve temizliğinde kullanılan ürünler farklı olabilir. Yanlış bir ürün kullanmak hem koltuğa zarar verebilir hem de temizlemez.

Koltuk temizliğine önce elektrikli süpürge ile tozları alınarak başlanır. Bu işlemle birlikte fırçalar, tüy toplayıcı ürünler kullanılır. Daha sonra da silme işlemi gerçekleşir. Silme işlemi için de önemli olan yukarıda da söz ettiğimiz gibi koltuğun kumaşıdır. Çünkü koltuk temizliği her ne kadar aynı adımlarla temizlerse de her kumaşın kendine göre farklı bir temizlenme yöntemi vardır. Çıkmayan, inatçı lekelerde her kumaş için ayrı ayrı olan yöntemleri sizlerle bu yazımızda paylaşıyoruz. Detaylar yazımızın devamında yer alıyor.

Deri Koltuk Temizliği

Deri koltuklar, diğer koltukların temizliğine göre biraz daha dikkat ister. Çünkü bu koltuk kumaşı çok çabuk yıpranabilir ve yanlış bir ürün kullanımında kolayca zarar görebilir. Doğru yapılan temizlik koltukların ömrünü uzatır, lekeleri de çıkarır. Deri koltukların temizliğinde Arap sabunu ve su işinize yarayacaktır. Ilık suyla bir miktar Arap sabununu karıştırın. Yumuşak ve temiz bir bez yardımıyla koltuklarınızı silin. Silerken hareketleriniz sert olmamalıdır. Daha sonra koltuğu kurulamanız yeterli olacaktır.

Deri koltuk temizliğibu kadar basittir. Eğer koltuğunuzun iyi görünmesini ve yıpranmamasını istiyorsanız bakım yapabilirsiniz. Temizlik sonrasında badem yağı ve vazelini karıştırıp koltuklarınızı silerseniz parlak bir görünüm elde edersiniz. Ayrıca asla fırça, bulaşık teli ve süngeri gibi sert malzemeler kesinlikle deri koltuk kumaşında kullanılmamalıdır.

Kadife Koltuk Temizliği

Kadife kumaşlı koltuklar görünüş olarak oldukça hoştur ancak küçük bir lekelenme bile buna gölge düşürebilir. Kadife koltuk temizliği için kullanılması tavsiye edilen ürün amonyaktır. Bir miktar sıcak suya amonyak karıştırıp buharını koltuk kumaşı üzerine tutarak nemlendirin. Daha sonra bir fırça ya da bez yardımıyla temizliğini gerçekleştirin.

Kadife koltuklarınızın temizliği için karbonatta kullanabilirsiniz. Bir miktar karbonatı çıkmayan lekelerin üzerine serpiştirip ılık su ve bez ile silebilirsiniz.

Süet Koltuk Temizliği

Süet koltuklardaki lekeleri çıkarmak oldukça can sıkıcı olabilir. Bundan dolayı leke en taze halindeyken silinirse sizler için kolaylık olacaktır. Süet kumaşlı koltuklarınız için alkol kullanabilirsiniz. Bir miktar alkolü püskürttükten sonra kuru bir fırça yardımıyla lekeyi ovun. Daha sonra bir sünger ile üzerinden geçin. Bu koltuk kumaşı temizliği için mikrofiber bezlerden de faydalanabilirsiniz.

Süet koltuklardaki yağ lekelerinde tuz, kalem lekelerinde kolonya ya da beyaz sabun, kan lekelerinde alkol ya da diş macunu kullanabilirsiniz. Bu ürünleri kullandıktan sonra kumaşı durulamak, kullanılan ürünün atıklarını gidermek önemlidir.

Goblen ve Şönil Koltuk Temizliği

Goblen ve şönil kumaşlı koltuklar günümüzde sıkça tercih ediliyor. Bu iki koltuk kumaşı için leke sökücüler işe yarar. Leke sökücüleri bire bir oranda su ile karıştırın ve silin. Aşırı güç uygulamadan dairesel hareketlerle koltuğu temizleyebilirsiniz. Bu koltuk kumaşlarının temizliğinde sirke, bulaşık sabunu da sıkça kullanılır.

Nubuk Koltuk Temizliği

Nubuk koltuklar günümüzün en gözde, en yenilerinden. Nubuk koltukların temizliğinde kullanılan ürünler önemlidir. Çünkü çok kolay deforme olabilirler. Koltuk kumaşı ilk günkü halini korusun diye temizliğinde kullanılması gereken ürün beyaz sabundur. Bir miktar ılık suya karıştıracağınız beyaz sabun işinizi görecektir. Kullanacağınız bez mikrofiber, yumuşak bir bez olmalıdır. Ayrıca bu kumaşlarda ne kadar az su kullanılırsa o kadar iyidir.


'Koltuk Kumaşı Nasıl Temizlenir?' için yorum yapan ilk kişi siz olun.

BENZER ÜRÜNLER