Sol Menüler

Köşeli Sedir Modelleri

Köşeli sedir modelleri ürünlerinde zengin ürün çeşidi ve özel sipariş ile mekanlarınıza şıklık ve konfor katıyoruz.

 

Köşeli Sedir Modelleri

 

Sedir için günümüz koltuk takımlarının atası dersek yanlış bir ifade olmayacaktır. Geleneksel mimari içerisinde çokça sedir kullanıldığını görmekteyiz. Günümüzde de halen birçok köyde sedirler kullanılmaktadır. Sedirler, yerden yüksek olup ahşap kasalar üzerine konulan minderlerden oluşan duvara sıfır koltuklardır. Odanın üç duvarını köşeli olarak çevrelerler. Alt kasalarının altları depolama alanı olarak da kullanılmaktadır. Sedirlerin kuruluşuna baktığımızda orta alan boş ve ferah kalmaktadır. Bu boş alanları eskiler yer sofrasında yemeklerini yemek için kullanmışlardır. Misafirlerini rahat rahat ağırlamışlardır. Günümüzde ise maalesef evlerimizde eşyalardan adım atılacak yer kalmamaktadır. Bunca kalabalık eşyadan bunalan birçok insanda geçmişe dönüşü görebilmekteyiz. Şark köşeleri ve yer sofraları gibi geleneksel unsurlar yeniden ilgi çekmeye başlamıştır. Bu geri dönüş de sedir üretimini canlandırmıştır. Farklı tarz ve modellerde sedir üretimi yapılmaktadır.

 

Sedirlerin Kullanım Alanları?

 

Günümüzde özellikle şehirlerde sedirler daha çok korunmaya alınmış konaklarda görülmektedir. Türkü evlerinde de dekor amacı ile kullanıldığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli dernek ve vakıfların toplantı salonlarında da sedirler tercih edilmektedir. Kimi otantik cafe ya da restaurantlarda da görebilmekteyiz. Evi müsait olan birçok kişi de odasının birini şark köşesi gibi değerlendirip misafirlerini orada ağırlamayı tercih edebilmektedir. Kimi ofislerde toplantı salonu ya da bekleme salonlarının da sedir ile dekore edildiğini görmek mümkündür. Etrafımızda kültürel objeleri görmek çoğu insanı mutlu eder. Şark köşesi ile dizayn edilmiş bir mekânda yemek yemek çoğu insanı özel hissettirebilir. Kültürel unsurların insana dokunan yanları da bulunmaktadır.

 

Sedir Modellerinde Farklı Tasarımlar

 

Sedirler farklı ebat, renk, desen ve yükseklikte imal edilebilmektedir. Kullanılacak alana göre özel olarak tasarlanabilmektedir. Sedirlerin orijinali duvarları çevreler şekilde, köşeli olarak yapılmaktadır. Günümüzde koltuk tarzı tek parça sedirler de mevcuttur. Yapımında farklı ağaç türleri kullanılacağı gibi kasası metal olanlar da bulunmaktadır. Orijinal sedirlerde kol koyma kısımları yoktur ama günümüzde kol konulacak yerleri olan sedirler de vardır. Kasa kısımlarında sandığı olup olması da müşterinin tercihine kalmış bir özelliktir. Her ürün de olduğu gibi sedirlerde de özellik ve kalite arttıkça maliyet de artmaktadır.