Sol Menüler

Yemekhane Masa Sandalye

Yemekhane Masa Sandalye

Yemek yeme ihtiyacı canlıların doğasında var olan açlık hissi ile doğru orantılıdır. Bu ihtiyacı bastırmak pek fazla mümkün olmamaktadır. Aç kalındığında bünye değişik reaksiyonlar gösterebilmektedir. Bu yüzden insanların sağlık açısından günde en az üç öğün yemek yemeleri gerekiyor. İş yerlerinde, okullarda, yurtlarda, evlerde vs bunun için özellikle belirlenmiş saat ve mekânlar bulunuyor. İş yeri ve okullar gibi toplu insan grubuna ev sahipliği yapan yerlerde yemek ihtiyacını gidermek için yemekhaneler bulunur. Yemekhaneler, sayıca fazla olan insanlara belirli süre içerisinde aynı anda hizmet verecek düzende tasarlanmıştır. Bu mekânların en önemli malzemeleri de şüphesiz masa ve sandalyelerdir. Bu malzemeleri seçerken bazı özelliklere dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Yemekhane İçin Masa Sandalye Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yemekhaneler çoğunlukla okul, askeriye veya iş yerleri gibi yerlerde bulunan yemek alanlarıdır. Yemek saatleri ise daha çok öğle saatlerine denk gelmektedir. Bu vakit insanlar için hem karınlarını doyurup hem de dinlenebilecekleri bir zaman dilimidir. Yemekhaneler düzenlenirken ve masa sandalye seçilirken öncelikle bu ayrıntıya önem verilmelidir.

  • Renk seçiminde açık renkler tercih edilmesi mekâna ferahlık verecektir.
  • Bir masayı birden fazla kişinin paylaşacağı düşünülerek masa ebatları ona göre seçilmelidir.
  • Masa ve sandalye konusu ile bizzat ilgili olmasa da yemekhane için kullanılacak alanın yemek yemek için uygun koşullarda olması önemli bir ayrıntıdır. Masa sandalyeler sık aralıkta olmazsa daha işlevsel olacaktır.

Masa ve sandalye yapımında kullanılan malzemenin kaliteli ve sağlık açısından uygun olması gerekmektedir. Temizliği kolay ürünler tercih etmekte yarar vardır.

 

Her Masa Sandalye Her Yemekhanede Kullanılır Mı?

Bu sorunun cevabı hayır olacaktır. Örneğin, bir okula alınacak masa sandalye ile bir işyerine alınacak masa sandalye aynı olmayacaktır. Okul için ürün seçilirken çocukların boyuna göre olması, kolaylıkla hareket ettirebilecekleri ağırlıkta olması, renklerinin daha canlı olması gibi hususlara dikkat edilmelidir. Bir işyerine alınacaksa ilk olarak kalitesine daha doğrusu uzun ömürlü olup olmadığına bakılmaktadır. Hacimleri ve temizlenebilirliği önem arz eder. Günümüzde yemekhane masa ve sandalyesi olarak çok fazla seçenek bulunmamaktadır. Metal ayaklı ya da her yeri plastik olmak üzere, genellikle açık renklerde ürünler tasarlanmaktadır. Sipariş üzere yapılma imkânı varsa yukarıdaki ipuçlarına dikkat etmek faydalı olacaktır.